Službene Internet stranice lokalne akcijske grupa Vuka-Dunav info@lagvuka-dunav.hr

LAG Vuka-Dunav na Seminaru GIZ-a iz Njemačke u Iloku

LAG | 26/10/2013

Njemačko savezno ministarstvo za gospodarsku suradnju i razvoj (BMZ) putem organizacije GIZ Njemačka organiziralo je seminar u Iloku od 07.-11-10. 2013. godine sa partnerima (LAG Srijem) radi pružanje podrške LAG-ovima i inicijativama na ovom području ali i području izvan granica RH za razvoj ljudskih kapaciteta.


U okviru programa “Integracija jugoistočne Europe u EU” posebna je pažnja usmjerena na ruralna gospodarska područja kroz jačanje njihovih kapaciteta za regionalno upravljanje jer se politika i programi Europske unije sve više i više usmjeravaju na teritorijalnu dimenziju ruralnog razvoja pomoću pristupa LEADER.


Novo programsko razdoblje 2014. - 2020. jasno ukazuje da će u njemu sedam ključnih načela pristupa LEADER-a dobiti na važnosti i da će Lokalne akcijske grupe (LAG) igrati glavnu ulogu. Ukazuje se na važnost organizacije partnerstava civilnog, javnog i privatnog sektora u ruralnim područjima, mogući pravni oblici, provedba učinkovitih struktura upravljanja i održivi financijski koncepti, koji zauzimaju središnje mjesto u politikama i programima ruralnog razvoja i njihovoj budućnosti. Pristup LEADER je u međuvremenu postao važan razvojni instrument u gotovo svim zemljama jugoistočne Europe. Zbog toga postoji potreba za razmjenom dosada stečenih iskustava.


Ovaj seminar okupio je iskusne partnere i kolege iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i Srbije, govornike hrvatskog/srpskog, kako bi razumjeli na koji način mogu implementirati ključne principe pristupa LEADER i zajednički razvili inovativna rješenja pomoću kojih bi njihova ruralna područja postali snažni razvojni partneri.


Prezentirani su primjeri najbolje prakse iz posljednja tri programska razdoblja pristupa LEADER u Njemačkoj, kao i prva iskustva iz jugoistočne Europe. Prezentiran je rad LAG-a Srijem, LAG-a Laura, LAG-a Bosutski Niz i LAG-a Vuka-Dunav iz Hrvatske, LAG-a NERDA i LAG Semberija iz BiH te LAG-a Hersbrucker Land iz Njemačke.


Aktivno se vodila rasprava o koncepciji regionalnog razvoja, odnosno lokalnih razvojnih strategija i upravljanju procesima regionalnog ruralnog razvoja u zemljama sudionicama.

 

Predsjednica LAG-a Vuka-Dunav
Nataša Tramišak, mag.iur.